O. Czesław Chabielski SJ

1930-2011 jezuita

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Śp. o. Czesław Chabielski SJ - biografia

Czesław Chabielski SJ

Urodził się 6 lipca 1930 roku w Paskrzynie, w parafi  i  Ręczno, w diecezji częstochowskiej, jako syn Michała i Heleny. Po maturze, którą zdał w 1949 roku w I Liceum Męskim im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim, wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Studiował  filozofię w Krakowie oraz teologię w Warszawie, a  święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1959 roku. Był katechetą w Kaliszu, Warszawie, Piotrkowie Trybunalskim oraz Bydgoszczy, a duszpasterzem akademickim w Łodzi i Lublinie.Swoje kapłańskie  życie najmocniej jednak związał z młodzieżą w Ruchu  Światło-Życie. Pierwsze oazy prowadził w Krościenku u boku ks.prof. Franciszka Blachnickiego – założyciela Wspólnot. W roku 1973 po raz drugi trafił do Bydgoszczy. Zafascynowany ideą Oaz, otrzymane w darze wiejskie gospodarstwo w Suchej na Pomorzu przekształcił w prężnie działający ośrodek rekolekcyjny.

Pierwszy turnus odbył się latem w 1977 roku. Poza pracą z młodzieżą o. Czesław był w Bydgoszczy opiekunem duszpasterstwa studentów oraz jednym z inicjatorów Klubu Inteligencji Katolickiej. W roku 1984 założył i prowadził przez kolejne lata wspólnotę Odnowy w Duchu Świętym, z którą dotarł również na teren jednego z największych więzień w Polsce – Zakładu Karnego w Potulicach.


W ostatnich latach, mimo choroby i cierpienia, nieprzerwanie służył jako kierownik duchowy i spowiednik. W 2009 roku wśród wielopokoleniowego tłumu swoich uczniów  świętował jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich oraz 60-lecia życia zakonnego. Zmarł 21 lutego 2011 roku w wieku 81 lat w Gdyni.